آیا می‌دانید وظیفه تمام تابلو برق‌ها چیست؟ اصلی‌ترین وظایف تابلو برق‌ها حفاظت از دستگاه‌های الکتریسیته، نظارت بر عملکرد و کنترل اجزای این دستگاه‌ها است. همان طور که می‌دانید نحوه ساخت تابلو‌ برق نیاز به دانش و تخصص بالایی دارد و باید توسط افراد خبره انجام شود. برای طراحی تابلو‌های برق لازم است اطلاعاتی درباره ساختمان، وسایل الکتریکی مورد استفاده در اختیار سازنده قرار بگیرد.

پس از درک این اطلاعات سازنده طراحی و ساخت دستگاه را آغاز می‌کند. به طور کلی ساخت این قطعه در چهار مرحله انجام می‌شود و ما در این مقاله قصد داریم درباره نحوه ساخت تابلو برق صحبت کنیم و اصلی‌ترین نکات را به شما بیاموزیم.

نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که تابلوهای برق اصول کلی و استاندارد و تعاریف کلی خاص خود را دارند. مثلا اگر بخواهیم تابلو برق‌ها را از نظر ساختمان مورد بررسی قرار دهیم می‌توانیم به تابلوهای ایستاده و دیواری و میزی اشاره کنیم. هر یک از این موارد ساختمان مخصوص به خود را دارد و کارکردهای متفاوتی ارائه می‌دهند.

انواع تابلو برق‌ها

  • تابلو ایستاده قابل دسترسی از جلو و سلولی
  • تمام بسته دیواری (اصلی، نیمه اصلی و فرعی)

همان طور که ذکر شد دستگاه‌های تابلو برق به منظور مصارف گوناگونی طراحی و به بازار عرضه می‌شوند زیرا آن‌ها در مکان‌های گوناگونی مورد بهره برداری قرار می‌گیرند. به همین دلیل است که از تنوع گسترده‌ای در نحوه ساخت تابلو برق و طراحی بهره مند هستند.

تابلو برق‌های خانگی

هدف از استفاده این نوع تابلو برق‌ها مدیریت و نظارت جریان برق ورودی به ساختمان‌های مسکونی، اداری و تجاری است. اغلب طراحی تابلو برق های خانگی آن بورد و به صورت پیش فرض و انجام می‌شود..

نحوه ساخت تابلو برق در کارخانه و شرح مراحل آن

چهار مرحله برای اصول طراحی و ساخت انواع تابلو برق ها وجود دارد. البته توجه داشته باشید پیش از اینکه به نحوه ساخت تابلو برق را بیاموزید، باید با مسئله نقشه کشی و جانمایی تابلو برق آشنا شوید.                                        آیا می‌دانید منظور از جانمایی چیست؟

جانمایی به معنای بررسی مسائل فنی طرح است. تهیه نقشه کار شامل دو نقشه ایزومتریک و جانمایی است. توجه داشته باشید در ابتدا با نظر کارشناس سازنده، مطابق با شرایط استاندارد تعیین شده مطالعات میدانی ضروری انجام می‌شود تا به درستی هدف از به کارگیری تابلو برق مشخص شود، همچنین نقشه کلی ساختمان بررسی می‌شود تا محل مناسبی برای تابلو برق در نظر گرفته شود.

اگر پاسخ مناسب و منطقی برای این سؤال‌ها بیابید در طراحی و نحوه ساخت تابلو برق بدون مشکل می‌توانید کار خود را شروع کنید. در ادامه سراغ مراحل اصلی و نحوه ساخت تابلو برق و طراحی آن می‌رویم.

مراحل ساخت تابلو برق

این ۴ مرحله اصلی شامل موارد زیر هستند:

۱_مرحله جوشکاری و برش کاری تابلو برق

۲_مرحله رنگ کاری

۳_مرحله مونتاژ تابلو برق، شامل بدنه و اسکلت اصلی

۴_مرحله مونتاژ قطعات الکتریکی

مرحله اول:

جوشکاری و برش کاری

بدیهی است که در مرحله اول بدنه اصلی تابلو برق ساخته می‌شود. لازم است بدانید که در ساخت تابلوهای برق اکثرا از ورق روغنی با ضخامت حدودی ۱ تا۱.۵میلیمتری مورد استفاده قرار می‌گیرند.

آیا می‌دانید انتخاب اندازه ضخامت تابلو برق به چه عواملی بستگی دارد؟

انتخاب اندازه ضخامت تابلو برق در درجه اول به استفاده از آن و مکان نصبش بستگی دارد.

که این امر در بخش جانمایی و نقشه کشی باید به درستی مشخص شده باشد. همان طور که می‌دانید یک تابلو برق از دو بخش شاسی و بدنه ساخته می‌شود.

مرحله دوم:

رنگ کاری

رنگ کاری تابلوهای برق در چهار مرحله قابل انجام است. اولین مرحله چربی زدایی است. شما می‌توانید چربی زدایی را به کمک محلول‌های شیمیایی و محلول‌های قلیایی مثل نفت، بنزین و یا حتی با استفاده از روش اولتراسونیک انجام دهید.

بعد از انجام این مرحله زنگ زدایی و فرز کاری آغاز می‌شود. برای انجام این کار سمباده‌ها یا برس‌های سیمی بسیار موثر هستند. البته شما می‌توانید در این مرحله از محلول‌های اسیدی قوی مثل اسید سولفوریک و یا اسید کلریدریک استفاده نمایید. استفاده از محلول‌های اسیدی برای زنگ زدایی روش مناسبی به نظر می‌رسد اما باید بدانید که خوردگی که صورت می‌گیرد در سطح فلزات کنترل شده باشد.

فسفاته کاری در مرحله سوم در رنگ کاری تابلوهای برق جای دارد. علت استفاده از فسفاته کاری این است که زنگ زدن سطح فلزات را به حداقل می‌رساند و حتی در تقویت میزان چسبندگی فلز موثر است. عایق کاری در مرحله آخر رنگ کاری سطوح فلزی انجام می‌شود. عایق کاری در امر طراحی تابلوهای برق اهمیت زیادی دارد. عمل فسفاته کاری به این صورت است که غوطه وری در محلول‌های شیمایی مثل اسید فسفریک و اسید نیتریک انجام می‌شود.

یکی از امور مهم و کلیدی که در نحوه ساخت تابلو برق باید به آن توجه داشته باشید رنگ کاری است. رنگ کاری تابلوهای برق از اهمیت بالایی برخوردار است.

در رنگ کاری توجه داشته باشید که نوع رنگ، ضخامت آن و شیوه رنگ کاری روی ماندگاری تابلوهای برق اثر مستقیمی دارد. اگر می‌خواهید از تابلو برق در محیط‌های صنعتی و در تماس با محلول‌های شیمایی استفاده کنید، باید از رنگ ضخیم‌تری استفاده نمایید.

اما اگر از تابلو برق در محیطی خنثی و به دور از مواد شیمایی و رطوبت قرار است مورد استفاده قرار بگیرد، حداقل ضخامت نیزکافی به نظر می‌رسد.

اغلب از رنگ‌های مرکب پودری اپوکسی برای رنگ کاری تابلوهای برق استفاده می‌شود. در انتخاب نوع رنگ دو عامل تاثیر گذار است. اول نظر مشتری و سپس با توجه به آن بورد بودن یا نبودن تابلو برق نوع رنگ مشخص می‌شود. رنگ کاری به روش پاششی باید انجام شود و پس از قطعات رنگ شده را به کوره پخت رنگ باید انتقال داد تا مطابق با استانداردهای مشخص شده برای نوع رنگ عمل پخت صورت بگیرد.

مرحله سوم:

مونتاژ تابلو برق، بدنه اصلی و اسکلت

در این مرحله به کمک پیچ و مهره یا پانچ قطعات رنگ کاری شده را به هم متصل می‌کنند. این مرحله بر اساس نقشه تعیین شده صورت خواهد گرفت.

مرحله چهارم:

مونتاژ قطعات الکتریکی

در مرحله بعدی پس از آماده شدن بدنه اصلی تابلو برق حاضر شد، قطعات الکتریکی باید بررسی شوند و تست سلامتی آن‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. در این مرحله بر اساس نقشه تهیه شده باید تمامی قطعات الکتریکی مثل انواع رله، انواع کنتاکتور، پریز، کنتاکتور، کلید، تابلوهای نمایشگر بر روی دستگاه نصب شود.

کار نصب قطعات الکتریکی با توجه به نوع تابلو برق و شکل طراحی‌اش ممکن است گوناگون باشد. توجه داشته باشید نصب قطعات الکتریکی یک تابلو برق ایستاده با یک تابلو برق کشویی تفاوت بسیار زیادی دارد و تفاوت آن به شکل طراحی و کارایی این تابلو برق ها باز می گردد.

پس از آن که انجام عملیات مونتاژ را به اتمام رساندید لازم است از سلامت تمامی قطعات نصب شده اطمینان حاصل کنید و آن را مورد بررسی و تایید نهایی قرار دهید.

سخن پایانی

طراحی و نحوه ساخت تابلو برق یک امر تخصصی است و نیازمند این است که به دانش بالا و لوازم استانداردی دسترسی داشته باشید. مطالعات طرح، قبل از مرحله طراحی و ساخت تابلوهای برق یک مسئله اساسی است و این امر توسط یک متخصص انجام می‌شود، همچنین نیاز به نوع تابلو برق به تصمیم گیری او بستگی دارد. زیرا با توجه به کارایی مورد انتظار از تابلو برق باید نوع آن را مشخص کرد. پس از اینکه نقشه کشی و جایابی‌ها به درستی انجام شد به مرحله ساخت تابلو برق می‌رسیم. نحوه ساخت یک تابلو برق در چهار مرحله ساخت بدنه، رنگ کاری، مونتاژ بدنه و مونتاژ قطعات الکتریکی قابل انجام است. همچنین پس از اتمام کار مونتاژ لازم است سلامت قطعات مورد بررسی قرار بگیرد و آزمایشات لازم برای تأیید نهایی با دقت انجام شود